Podporujeme zodpovedné pitie

9. marca 2023 – Tlačové správy
Sociálne siete aj nedostatočná edukácia v oblasti alkoholu môžu za to, že Slováci stále veria mnohým mýtom o alkohole.

Vyvracanie mýtov a edukovanie má väčší zmysel ako striktné zákazy, preto sa občianske združenie Fórum Pi s rozumom rozhodlo pripraviť interaktívny kvíz, v ktorom si môžete overiť svoje vedomosti o alkohole a zistiť, ktorým mýtom stále veríte.

kapacity nie je priestor na edukáciu v tejto oblasti. Nečudo, že povedomie o účinkoch alkoholu je u nás stále na nedostatočnej úrovni.

Nepomáhajú tomu ani sociálne siete, ktoré sú plné neoverených informácií, a niektoré „dobré rady“ ohľadom pitia sú skutočnými mýtmi.

Vysvetľovanie a vyvracanie mýtov má podľa nás väčší účinok ako striktné zákazy – tie už na dospelých neplatia. Chceme preto hovoriť o jeho zodpovednej konzumácii a o tom, že alkohol je len jeden, nech už je v akejkoľvek forme,“ hovorí Tomáš Huba z Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Preto združenie vytvorilo interaktívny kvíz „Pijete s rozumom?“, v ktorom si môžete overiť svoje vedomosti a dozvedieť sa pravdivé fakty o alkohole.

Pohár vínka je lepší ako pohárik vodky. Mýtus!

Kvíz jednoduchou formou poskytne informácie, návody a odpovede na všetky kľúčové otázky. Dozviete sa napríklad, koľko alkoholu je vhodné vypiť na jedno posedenie, aký je rozdiel medzi miernou a nadmernou konzumáciou či kto sa ho má naozaj vyvarovať. Súčasťou kvízu sú tiež tipy na zodpovednú párty, odhalenie najväčších mýtov o alkohole; a že je naozaj neprípustné ponúkať alkohol mladistvým.

Jedným z pretrvávajúcich mýtov je rozdeľovanie alkoholu na mäkký a tvrdý. „Či vypijete deci vína, malé pivo alebo panáka vodky, prijmete rovnaké množstvo alkoholu a jeho odbúranie nijako neurýchlite. Jedlom môžete spomaliť rýchlosť jeho vstrebávania, pečeň si však s jednotkou alkoholu, čo je približne 10 gramov alkoholu, poradí zhruba za hodinu, nech už robíte čokoľvek. Pre lepšiu predstavu – rovnaký obsah alkoholu má 1 deci vína, 2,5 deci piva a 3 centilitre vodky. Dá sa teda povedať, že nezáleží na tom, čo pijete, ale koľko toho vypijete,“ vysvetľuje najrozšírenejší mýtus o alkohole Tomáš Huba.

Zapojte sa do kvízu a vyhrajte lístky na Pohodu 2023

Komunikácia bude zameraná najmä na rizikové skupiny, ako sú vodiči, tehotné a dojčiace ženy či ľudia užívajúci lieky. Cieľom je tiež edukovať dospelých, z ktorých množstvo má aj vlastné deti. Ako hovorí Tomáš Huba: „V rodinách by sa malo začať hovoriť o zodpovednej konzumácii alkoholu už odmala, neodkladať túto tému na neskôr či presúvať zodpovednosť na školu.“

Celý projekt vznikol v spolupráci s európskou organizáciou spiritsEUROPE a hlavná komunikačná kampaň, vrátane kvízu so žrebovaním o hodnotné ceny, prebehne naraz až v 19 európskych krajinách od 1. marca do 23. apríla 2023.

Kvíz nájdete tu: https://bit.ly/PIJETE-S-ROZUMOM a je určený všetkým dospelým nad 18 rokov. Desať výhercov získa lístky na Pohodu 2023.

Viac informácií nielen o kvíze „Pijete s rozumom?“, ale aj ďalších aktivitách sa dozviete na webe občianskeho združenia Fórum Pi s rozumom Slovensko alebo na jeho sociálnych sieťach: FB a IG občianskeho združenia Fórum Pi s rozumom.

Ďalšie novinky